Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD) tarafından, takım tezgahları ve otomasyonun yarattığı yüksek katma değere dikkat çekmek ve yeni teknolojilerin üretimine ilgiyi artırmak, tasarımcılarla sanayicileri daha fazla işbirliği yapmaya teşvik etmek amacıyla “Open Design İstanbul Sürdürülebilir Sanayi için Tasarım Yarışması” düzenleniyor. Yarışma başvuruları 23 Haziran’a kadar devam ediyor. Kazananların ödülleri 30 Eylül 2024’te MAKTEK Avrasya Fuarı’nda düzenlenecek törenle açıklanacak.

Takım tezgahları ve tamamlayıcı ekipmanları sektörünün çatı kuruluşu Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD), 2021-2023 yılları arasında İSTKA’nın desteği ile hayata geçirdiği “Open Design İstanbul Tasarımcı-Sanayici İşbirliği Platformu”nu takım tezgahları sektöründe küresel rekabetin önünü açmak amacıyla geliştirerek devam ettiriyor. Ödülleri MAKTEK Avrasya 2024’te verilecek olan yarışma, “Sürdürülebilir Sanayi için Tasarım” teması ile “CNC Takım Tezgahı için Robotik Yükleme/Besleme Sistemi Tasarımı” konusunda gerçekleştirilecek olup, tüm tarafların katılımına açık olacak. Yarışmanın ve yürütülen çalışmaların hedeflerinde Türkiye’nin, takım tezgahları sektöründe yeşil üretim, sürdürülebilir ekonomi, otomasyon, Endüstri 4.0 uygulamalarının yanı sıra tasarımda da dünyada ön plana çıkarılması bulunuyor.

Başvurular 23 Haziran 2024’e kadar devam ediyor

Günümüzün gerçeği ve yükselen trendi olan sürdürülebilirlik, yeşil dönüşüm uygulamaları açısından, gelişmiş ülkeleri yakalamak için katma değeri yüksek, özgün ürün tasarımı girişimlerini sağlamaya öncülük etmek, ihracatı artırmak için altyapı çalışmaları yürütmek amacıyla TİAD tarafından “Open Design İstanbul – Sürdürülebilir Sanayi İçin Tasarım Yarışması” organize edildi. 2 aşamalı olarak gerçekleşecek yarışma kapsamında katılımcılardan, “CNC Takım Tezgahı için Robotik Yükleme/Besleme Sistemi Tasarımı” yapmaları istenecek. Yarışmaya başvurular 23 Haziran 2024 saat 23:59’a kadar https://www.tiad.org/opendesignistanbul/ adresinde yer alan şartnameye uygun olarak yine aynı adreste yer alan online başvuru modülü aracılığı ile yapılabilecek.

Yarışmada ilk 3 sırayı alacak tasarımların ödülleri şu şekilde açıklandı. Birincilik Ödülü 90.000 TL ve iF Forum Design Award Uluslararası Tasarım Derecelendirme Programı’nın İlk Başvuru Ücreti olacak. İkinci olacak tasarım için 60.000 TL, üçüncü olacak tasarım için ise 30.000 TL ödül verilecek.

Jüri Üyeleri belirlendi

Yarışma’nın başvurularını değerlendirecek jüri üyeleri belirlendi. Jüride 2 akademisyen, 2 mühendislik ve robotik alanı uzmanı ve 2 endüstriyel tasarım alanı yer alıyor.

 • Prof. Dr. Erhan Budak, Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi, İmalat Sistemleri Mühendisliği
 • Dr. Doruk S. MERDOL, Senkronize Mühendislik, Teknoloji Direktörü (CTO)
 • Teoman Alper YİĞİT, Fanuc Turkey, Genel Müdür
 • Alper NİZAMOĞULLARI, Akım Metal A.Ş., Ürün Yöneticisi
 • Sinem KOCAYAŞ, 700 DCC Design Communication, Kurucu Ortak
 • Cihan ŞİROLU, iF Design Award Türkiye Ofisi, Kurucu Ortak

Sponsorlar Belirlendi

 • Altın Sponsor: FANUC Turkey Endüstriyel Otomasyon Tic. Ltd. Şti.
 • Gümüş Sponsor: MITSUBISHI Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri
 • Bronz Sponsor: OTR Makina San. ve Tic. Ltd. Şti.
 • Etkinlik Sponsoru: MAKTEK Avrasya 2024 Fuarı
 • Etkinlik Sponsoru: Tüyap Tüm Fuarcılık ve Yapım A.Ş.

Diğer sponsorluklar için info@tiad.org adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Yarışma Takvimi Güncellendi

Son Başvuru Tarihi23 Haziran 2024
Başvuruların Jüri 1. Aşama Değerlendirmesi24-27 Haziran 2024
İkinci Aşamaya Kalan Projelerin Duyurulması28 Haziran 2024
Proje Tasarımı Son Gönderim Tarihi1 Eylül 2024
İlk 10’a seçilenlerin Jüri Sunumu (Online)2-6 Eylül 2024
Ödül Töreni30 Eylül 2024