Hakkımızda

Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD), 1992 yılında kurulmuş; imalat sanayisinin temel üretim araçlarından olan takım tezgahları, tamamlayıcı ekipmanları (takımlar, bağlama sistemleri, takım tezgahlarının yedek parçaları ve ilgili diğer ekipman/makineleri, vb.), metroloji ve kalite kontrol ekipmanları, üretim teknolojilerinde kullanılan yazılımlar, diğer ilgili imalat makineleri (eklemeli imalat makineleri, robotlar, otomasyon ve mekatronik sistemler, lazer kaynak, optik ekipman işleme, vb.) imalatı, ihracatı, satış sonrası teknik hizmetleri, teknoloji transferiyle katma değerli üretim ve ihracat gücünün artırılması için destek hizmetleri alanında faaliyet gösteren sanayici ve iş insanlarını bir araya getirerek; sektörün mesleki ilkelerini oluşturup uygulanmasını sağlamak ve üyelerini yurtiçinde ve yurtdışında ilgili platformlarda en iyi şekilde temsil etmek amacıyla kurulmuş bir mesleki sivil toplum kuruluşudur. İstanbul Bayrampaşa’daki Genel Merkezi’nde faaliyet gösteren TİAD, 227 üyesi ve faaliyet alanları itibariyle sürekli gelişme göstermekte ve ülke sanayimiz içindeki öncü konumunu pekiştirmektedir. Türkiye’nin takım tezgahı ve ilgili tamamlayıcı sistemleri ihtiyacının yüzde 80’inden fazlası TİAD üyeleri tarafından karşılanmaktadır.

TİAD, Türkiye’de İmalat Sanayisinin Gücünü Temsil Ediyor.

Takım tezgahları sektörünü tüm tarafları ile temsil eden ve Türkiye imalat sanayisi için kritik çalışmaları gerçekleştiren TİAD, hem ülkemizde hem de küresel ölçekte etkindir ve söz sahibi kuruluşlarda sektörü en iyi şekilde temsil etmektedir. Yurt içinde T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Makine Teknik Komitesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Makine ve Teçhizat İmalatı Meclisi ve MAKFED’e üye olan TİAD, yurt dışında takım tezgahları sektörünün Avrupa’daki çatı kuruluşu olan “Avrupa Takım Tezgahları, Takım ve Teknolojileri Ticari Birliği (CELIMO)”nin 2000 yılından bu yana üyesidir. TİAD, CELIMO başkanlığını 2006-2008 ve 2020-2023 yılları arasında yürütmüş olup, halen Yönetim Kurulu Üyesidir. CELIMO, toplam sermayesi 15 milyar Euro’yu aşan 1.000’in üzerinde takım tezgahı alanında faaliyet gösteren firmayı temsil etmekte ve ülkemizdeki üreticiler için birinci derecede önemli bir pazar teşkil etmektedir.

TİAD’ın faaliyetleri, kurumsal yapısı içerisinde tesis edilmiş olan Fuar, Mevzuat, Satış Sonrası Hizmetler, Basın-Yayın ve Tanıtım ve Eğitim Komiteleri ile Takımcılar, Sac İşleme Makineleri, CAD/CAM ve Metroloji Çalışma Grupları tarafından yürütülmektedir. TİAD faaliyetlerini 4 ayrı iktisadi işletme altında sürdürmektedir.

MAKTEK Avrasya Fuarı, Avrasya Coğrafyası’nın Sürekli Yükselen Yıldızı

İki yılda bir düzenlenen ve marka hakkı TİAD’a ait olan “MAKTEK Avrasya – Uluslararası Takım Tezgahları, Metal-Sac İşleme Makineleri, Tutucular, Kesici Takımlar, Kalite  Kontrol ve Ölçüm Sistemleri, CAD/CAM, PLM Yazılımları ve Üretim Teknolojileri Fuarı” imalat sanayi firmaları için önemli bir fuar olmaya devam etmektedir. Fuar, katılımcılara ve ziyaretçilere son teknoloji ürünleri, yenilikleri, sektör trendlerini ve iş birliği fırsatlarını yakalama imkanı sunmaktadır.