TİAD, Açık Kaynak Tasarım Merkezi ve İşbirliği Platformu Projesi ile Endüstri için Tasarımda Sektöre Yeni Bir Oluşum Daha Kazandırdı

TİAD, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteği ile; katma değerli üretimin başlangıç noktası olan endüstriyel ve mühendislik tasarımı ile ilgili hizmetlere ihtiyaç duyan sanayi kuruluşlarını, tek çatı altında buluşturmak ve tasarımda “Designed in Türkiye” markasını oluşturmak için altyapı, dijital dönüşüm ve sürdürülebilirlik çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Projenin Kapanış Konferansı 25 Mayıs’ta Wish More Hotel Bayrampaşa’da gerçekleşecek.

TİAD bünyesinde oluşturulan https://opendesignistanbul.com dijital işbirliği portalı ve kurulan ortak kullanımlı tasarım merkezi ve ile firma-tasarımcı arasında köprü kurularak hizmetlere daha kolay ve efektif olarak ulaşılmasına öncülük ediliyor. Proje çıktıları ile Türkiye’nin ihracat gücünün ve değerinin, tasarımın gücü kullanılarak küresel rekabette öne geçirilmesi hedefleniyor. 

“Ürettiğimiz ürünlerin değerini hem yurt içinde hem de küresel arenada hak ettiği noktaya taşıyacağız”

Birçok sektörde olduğu gibi takım tezgahları sektöründe de küresel trendlerin değiştiğini ve sürdürülebilirlik ve yeşil dönüşüm kavramlarının ön plana çıktığını kaydeden TİAD Başkanı Murat AKYÜZ, “Derneğimiz amaç ve hedeflerinde olduğu gibi sektörümüzün ihracatını ve dünyadaki etkisini artırmak adına İSTKA’nın desteğinin yanı sıra; ülkemizdeki endüstriyel tasarımcıların çatı kuruluşu olan Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK), yazılım ve eğitim desteği sağlayan Yenasoft Yazılım, dünyaca bilinen en prestijli tasarım ödüllerini veren Almanya merkezli iF Design Foundation’ın işbirlikleriyle yürüttüğümüz projeyi devam ettirerek, tasarımda Türkiye’nin gücünü hem yurt içinde hem de küresel alanda hak ettiği noktaya taşıyacağız. Türk imalat sanayinin Japonya, Almanya, Güney Kore, ABD ve Çin ile olan yarışında, tasarım ile yüksek katma değer yaratarak rekabet avantajı kazanmasını hedefliyoruz” dedi ve ilgilileri 25 Mayıs’ta’ta Wish More Hotel Bayrampaşa’da gerçekleşecek ve detayları aşağıda yer alan açılış konferansına davet etti.

TOPLANTI PROGRAMI

Toplantı Zamanı :           25 Mayıs 2023 Perşembe // 09.00 – 14.00

Toplantı Yeri :                 Wish More Hotel Bayrampaşa, Konferans Salonu

09.00 – 09.30    Karşılama ve Kayıt

09.30 – 09.45    Açılış Konuşmaları

Murat AKYÜZ – TİAD Yönetim Kurulu Başkanı

Fatih VARLIK – TİAD Yönetim Kurulu Önceki Dönem Başkanı

09.45 – 10.00    Proje Faaliyetleri Bilgilendirme Sunumu

10.00 – 10.20    Sertaç ERSAYIN – Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK) Yön. Krl. Başkanı

10.20 – 10.40    Cem ŞİROLU – Yenasoft Yazılım Genel Müdürü

10.40 – 11.00    Cihan ŞİROLU – iF Forum Design Türkiye Kurucu Ortağı

11.00 – 11.30    İsmail Erkam TÜZGEN – İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) Genel Sekreteri (Teyit bekleniyor)

11.30 – 12.00    Erdal BAHÇIVAN – İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı (Teyit bekleniyor)

12.00 – 12.30    Şekib AVDAGİÇ – İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı (Teyit bekleniyor)

12.30 – 12.40    Fotoğraf Çekimi ve Kapanış

12.40 – 14.00    Öğle Yemeği

Etkinliğe katılım için 24 Mayıs 2023, saat 17.00’ye kadar https://forms.office.com/r/e5Y9UX6tML bağlantısında yer alan kayıt formunu doldurmanızı rica ederiz.