17. Uluslararası Makina Tasarımı ve İmalatı Kongresi

27/06/2016

 

Değerli Sanayicilerimiz,

Sizi, firmanız yönetici, uzman, araştırmacı ve mühendislerini 12-15 Temmuz 2016 tarihlerinde Bursa’da gerçekleştireceğimiz 17. Uluslararası Makina Tasarımı ve İmalatı Kongresine (UMTİK 2016) davet etmekten memnuniyet duymaktayız. Kongre Programımız son şeklini almış olup ayrı bir dosya halinde ekte görüşlerinize sunulmaktadır. Bu yılki kongremizin ana temasını dördüncü sanayi devrimi olarak nitelenen Endüstri 4.0 oluşturmaktadır. Dört gün sürecek olan kongremizin ilk gün programı kapsamında Endüstri 4.0’ün temelini oluşturan dijital teknolojinin talaşlı imalat süreçlerinin modellemesinde kullanımı konusunda Prof. Dr. Yusuf Altıntaş tarafından yapılacak konuşmanın ardından Prof. Dr. Orhan Alankuş’un düzenlediği ve  moderatörlüğünü yapacağı “Endüstri 4.0 ve Nesnelerin İnterneti Teknolojisinin Üretime Etkisi” konulu panel oturumunda Endüsti 4.0 uygulamaları konusunda 5 öncü kuruluş temsilcisi (Fraunhofer Institue, Bosch Türkiye, Siemens Türkiye, GE Türkiye ve TOFAŞ) de panelde panelist olarak yer alacaklardır.  Öğle yemeğinden sonraki iki genel (tüm katilimcilarin izleyebileceği) oturumda da Endüstri 4.0 kapsamında sayılabilecek talaşlı imalat teknolojileri ve modellenmesi konusunda 8 bildiri sunulacaktır.

Kongremizin ikinci günü Endüstri 4.0 konusunun önde gelen isimlerinden Prof. Dr.-Ing. Michael Zaeh “Yeni Nesil Yüksek Performanslı Akıllı Takım Tezgahları” konulu konuşmasını yapacaktır. Bu konuşmanın ardından üç paralel oturum halinde devam edecek kongremizin ana salonunda (Durmazlar Hall) Özel Oturum bildirilerinin sunumları yer alacaktır. Tayvan ITRI (Endüstriyel Teknoloji Araştırmaları Enstitüsü) Takım Tezgahları Teknolojileri Merkezi, Dijital İmalat Bölümü Direktörü Dr. Tzuo Liang (Derek) Lou tarafından düzenlenen Tayvan Takım Tezgahları Sanayiinde Endüstri 4.0  Özel Oturumunda iki bölüm halinde 5 bildiri sunulacaktır. 

Endüstri 4.0’ün önemli bir parçası olan Katmanlı Üretim konulu Özel Oturum yine iki bölüm halinde öğleden sonraki oturumlarda yer almaktadır. Bu özel oturumda da sizin ilginizi çekeceğini düşündüğümüz 7 bildiri sunulacaktır. Kongremizin üçüncü günü İngiltere Warwick Üniversitesi, Uluslararası İmalat Merkezi, Araştırma Dereceleri Direktörü Assoc. Prof. Dr. Stuart Barnes Davetli Konuşmacı olarak Endüstri 4.0 kapsamında yeni bir teknolojik uygulama, “Ultrasonik Destekli Talaşlı İmalat” konusunda bildirisini sunacak, endüstriyel uygulamalarda sağlayacağı yararlar ve ortaya çıkabilecek sorunlar konusunda tartışma ortamı oluşturacaktır. Talaşlı İmalatta Krayojenik uygulamalar henüz yaygın endüstriyel uygulama haline gelememişse de, teknolojinin endüstride kullanımı konusunda günümüzde çok sayıda araştırma yapılmaktadır. Bu Kongremizde Doç. Dr. Yusuf Kaynak tarafından düzenlenen özel oturumda  çeşitli üniversitelerimizde sürdürülen, teorik modelleme ve deneysel çalışmalarla endüstriyel uygulama koşulları oluşturulmaya çalışılan krayojenik talaşlı imalat konusunda 10 bildiri üç bölüm halinde sunulacaktır. Krayojenik talaşlı imalat konusuyla ilgilenen sanayicilerimizin bu özel oturumda konunun uzmanı akademisyenlerle ve  Krayojenik imalat konusunda da uzman olan Davetli Konuşmacımız Dr. Barnes ile tanışma fırsatını bulacaklarını ve sorularını yöneltebileceklerini düşünüyoruz. Sponsor firmalarımızın destekleri sayesinde,  Kongre kapsamında iki oturum halinde 9 bildirinin sunulacağı bir öğrenci  sempozyumunun  düzenlenmesi mümkün olabilmiştir. Kongremizin son günü sabah programında yer alacak bu oturumlarda ODTÜ, Uludağ Üniversitesi ve Atılım Üniversitesinden 9 yenilikçi öğrenci projesi sunulacak ve tanıtılacaktır. Projelerin sizler tarafından da beğeni ve ilgiyle karşılanacağını umuyoruz. Yine kongremizin son gününde proje fikirlerinin sunulup ortaklıkların kurulabileceği ve görüşmelerin yapılabileceği “Endüstri 4.0 Türkiye Proje Pazarı” (https://www.b2match.eu/industry40turkey)  düzenlenmektedir. Proje Pazarı Sabancı ve Uludağ üniversitelerinin Teknoloji Transfer ofisleri tarafından ortaklaşa düzenlenmektedir.

Kongremize kayıt işlemlerinizi ve otel rezervasyonlarınızı web sitemiz (www.umtik.com)  üzerinden on-line olarak yapabilirsiniz. Proje pazarı hakkında daha geniş bilgiye ulaşmak, kayıt işlemlerinizi yapmak için de UMTIK web sayfasi üzerinden Proje Pazarı butonunu tıklayarak Endüstri 4.0 Proje Pazarı web sitesine (https://www.b2match.eu/industry40turkey) ulaşabilirsiniz.

Siz sanayicilerimizin kongremize göstereceğiniz ilgi ve katılım için şimdiden teşekkür eder, Bursa’da görüşmek üzere çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Saygılarımla,

 

Prof. Dr. S. Engin KILIC

Düzenleme Komitesi Adına

UMTIK 2016