Desteklenen Fuarlar

 

Maktek Avrasya

Takım Tezgahları, Metal - Sac İşleme Makinaları, Tutucular - Kesici Takımlar, Kalite Kontrol-Ölçüm Sistemleri, CAD/CAM, PLM Yazılımları ve Üretim Teknolojileri Fuarı

 

Bursa Metal İşleme Teknolojileri Fuarı

Uluslararası Metal İşleme Makineleri, Kaynak, Kesme, Delme Teknolojileri, El Aletleri, Pnömatik ve Hidrolik Fuarı

 

KONMAK

Konya Uluslararası Metal İşleme Makineleri, Kaynak, Delme, Kesme, Teknolojileri, Malzemeler, El Aletleri Fuarı

 

Kalite Fuarı

Kontrol, Otomotiv Test Ekipmanları, Metroloji ve Endüstriyel Yazılım Fuarı

 

MAKTEK AVRASYA 2016

 

Stratejik sektörler güçbirliği yaptı 2023 vizyonuna büyük adım atıldı.

TÜRKİYE’nin, dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girebilmesi için, ihracatın 500 milyar dolara ve kişi başına gelirin 25 bin dolara çıkarılmasını öngören 2023 vizyonunun gerçekleştirilebilmesinde en stratejik sektörler olan makine imalatı ile takım tezgâhları sektörü, önemli bir işbirliğine imza attı. Takım Tezgâhları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) ve Makina İmalatçıları Birliği (MİB) ilk kez yaptıkları işbirliğiyle makine sektörünün Avrasya’daki en büyük buluşması olan MAKTEK Avrasya 2014 Fuarı’nı birlikte düzenliyor. Fuar, 14-19 Ekim tarihlerinde TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Teknolojik gelişme yoluyla sanayileşmeyi ve birçok sektörün rekabet yeteneğini doğrudan doğruya etkileme gücüne sahip olan makine sanayisi ile imalat sanayisinin temel üretim aracı olan takım tezgâhları üreticilerinin ulusal mesleki örgütleri ilk kez önemli bir işbirliğine imza atarak Türkiye’nin 2023 vizyonuna önemli bir adım attı. Türkiye’nin 500 milyar dolarlık 2023 vizyonunda 100 milyar dolarlık iddialı ihracat hedefleri belirleyen ve birbirini tamamlayan iki stratejik sektörün temsilcileri Takım Tezgâhları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) ve Makina İmalatçıları Birliği’nin (MİB)işbirliğiyle düzenlediği MAKTEK Avrasya 2014 Fuarı’nı, T.C Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da destekliyor. Bu yıl ikincisi düzenlenecek MAKTEK Avrasya 2014 Fuarı,14-19 Ekim tarihlerinde, Büyükçekmece’deki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Bu fuar, söz konusu stratejik sektörler arasındaki koordinasyonun ve inovatif işbirliklerinin gelişmesinin önemli bir aşaması olacak.

Gelişmiş ülkelere ihracat

Türkiye’deki takım tezgahı tüketiminin yüzde 80’inden fazlası, TİAD üyeleri tarafından karşılanıyor.Ülke ve üyeleri yararına faaliyetlerde bulunan TİAD, 2000 yılı itibariyle Avrupa Takım Tezgahları, Takım ve Aksesuarları Ticari Birliği’ne (CELIMO) üye oldu. CELIMO, toplam sermayesi 10 milyar Euro’yu geçen 1.200 adet takım tezgahı distribütörü firmayı temsil ediyor ve ülkemiz ihracatçıları için birinci derecede önemli bir pazar teşkil ediyor. Takım Tezgâhları Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (TİAD) bünyesinde yer alan TİAD Akademi ve TİAD Mesleki Test Merkezi ile beraber sektör profesyonellerinin gelişimi sağlanıyor.

 

MAKTEK Avrasya Başkanı İlhan Ersözlü ”Türkiye’nin 2023 yılı için koyduğu 500 milyar dolarlık ihracat hedefi içinde 100 milyar dolarlık payla en büyük ihracatçı sektör olmayı planlayan makine sektörü 2013 yılında 13 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini belirterek şunları söyledi: “Türk makine sektörü 10 yıl gibi kısa bir sürede yakaladığı başarıyı 2012 ve 2013 yılında da devam ettirdi. Türk makine sektöründe ihracatın ithalatı karşılama oranı da son on yılda yüzde 27 seviyesinden yüzde 43 seviyelerine çıktı. Sektör 2012 ve 2013’te başta Almanya, İngiltere, ABD, Fransa, Irak, Rusya ve İtalya gibi sanayileşmiş ülkeler olmak üzere 200 ülkeye ihracat gerçekleştirdi. Makine ihracatında Türkiye; Dünya genelinde 2001 yılında 35. sırada iken, 2012 yılında 27. sıraya, Avrupa’da ise 2001 yılında 18. sırada iken 2012 yılında 15. sıraya yükseldi. TÜİK verilerine göre makine sektöründeki istihdam 2010 yılında 154 bin kişiye ulaştı.”

Türkiye’nin sektördeki yeri dünyada yükseliyor

Makina İmalatçıları Birliği’nin(MİB) mevcut 165 üyesi ise yatırım tipi makine ihracatının yüzde 60-65'ini gerçekleştiriyor. Kendi sektörlerinde çok iyi bilinen firmalar, 100'den fazla ülkeye yatırım makineleri ihracatı yapıyor. Dış ticarette en önemli yeri Avrupa tutuyor, daha sonra sırasıyla Ortadoğu, Asya ülkeleri, Uzakdoğu ve Amerika geliyor. MİB’in temsil ettiği üyeler 2013’te ihracatlarını yüzde 6,14 oranında artırarak 493,6 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Türkiye’nin Takım tezgâhları sektörü ise Gardner’ın 27 Şubat 2014 tarihli Takım Tezgâhları Raporu’na göre 2012’de 429,50 milyon dolar olan ihracatı, 2013’te 471,40 milyon dolara yükseldi. Türkiye’nin takım tezgâhları ihracatında dünya sıralamasındaki yeri ise 16.’lıktan 15.’liğe yükseldi.

MAKTEK Avrasya 2014 Fuarı

Makine sanayisi ile imalat sanayisinin temel üretim aracı olan takım tezgâhlarının Avrasya bölgesindeki en önemli üreticileri, MAKTEK Avrasya 2014 Fuarı’nda bir araya gelecek. MAKTEK Avrasya 2014 Fuarı’nda Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen 1.000’i aşkın firması ve firma temsilciliği yer alacak. Almanya, Fransa, İspanya, Çin, İngiltere, Tayvan milli katılımlarıyla beraber dünyanın en tercih edilen fuarları arasına girmiştir. Artan katılımla beraber toplam 120.000 metrekare kapalı alan kapasitesine sahip TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nin14 salonu da tam kapasiteyle kullanılacak. Fuarda, takım tezgâhları, metal - sac işleme makineleri, tutucular – kesici takımlar, kalite kontrol – ölçüm sistemleri, CAD/CAM, PLM yazılımları ve üretim teknolojileri alanlarında faaliyet gösteren katılımcılar yer alacak.

www.maktekfuari.com

 

Bursa Endüstri Zirvesi

 

FUAR HAKKINDA

Kuruluşumuz Tüyap Bursa Fuarcılık Anonim Şirketi tarafından hazırlanan BURSA METAL İŞLEME TEKNOLOJİLERİ FUARI 14. Uluslararası Metal İşleme Makineleri, Kaynak, Kesme, Delme Teknolojileri, El Aletleri, Pnömatik ve Hidrolik Fuarı, KALIP AVRASYA 2015 Bursa 8. Kalıp Teknolojileri ve Yan Sanayiler Fuarı, OTOMASYON FUARI 2015 Bursa 13. Uluslararası Elektrik, Elektronik ve Makine Otomasyonu Fuarı, BURSA SAC İŞLEME TEKNOLOJİLERİ FUARI  7. Sac, Boru, Profil İşleme Teknolojileri ve Yan Sanayileri Fuarı ve İŞ ve İŞÇİ GÜVENLİĞİ, SAĞLIĞI VE EKİPMANLARI FUARI ile eş zamanlı olarak 10 - 13 Aralık 2015 tarihleri arasında Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecektir. 

Bursa Endüstri Zirvesi’nde eş zamanlı hazırlanan Fuarlar, 2014 yılında yurt içi ve yurt dışından 36 ülkeden 42.351 Kişi tarafından ziyaret  edilerek üretime güç kattı. 

Bu yıl dopdulu hazırlanan Bursa Endüstri Zirvesi Fuarları'nda sizleri de aramazda görmekten büyük mutluluk duyacağız. 

www.bursametalisleme.com

 

 

KONMAK

 

Kuruluşumuz TÜYAP Konya Fuarcılık Anonim Şirketi tarafından, 6 ayrı salonda 66. 000m2 kapalı, 20.000m2 açık alan olmak üzere toplam 86.000m2’lik sergileme alanında,24 ülkeden 525  firma ve firma temsilciliğinin katılımı ile hazırlanan Fuar’da 1546 marka ve 1500 den fazla makine görücüye çıktı. 4 gün boyunca 27 ülke ve 55 ilden gelen 47.258 ziyaretçiyi Konya’da Tüyap çatısı altında bir araya getirdi.

 4 gün boyunca yurtiçinden ülkemizin tüm bölgelerinden,  yurtdışından ise farklı coğrafyaları  / kıtaları kapsayan 27 ülkeden (Azerbaycan, Bangladeş, S. Arabistan, Sırbistan, Almanya, İran, Makedonya, Irak, Hollanda, Fransa, Suriye, İngiltere, Rusya, Tunus, Cezayir, Fas, Tayvan, Çek Cumhuriyeti, Sudan, Gürcistan, Mısır, Bulgaristan, Romanya, İspanya, Polonya, Ermenistan, Ukrayna) gelen on binleri Konya’da buluşturan Fuar, katılımcı firma standlarında gerçekleştirilen dünya ve ülke lansmanları ile önceki yıllarda olduğu gibi bu yılda Makine sektörünün dünyaya tanıtıldığı  en önemli ve en verimli buluşma noktası olmuştur. 

Fuarımıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür eder,  gelecek yıl 28 Nisan – 1 Mayıs 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Konya Endüstri Zirvesi 2016 Fuarlarımıza tüm ilgilileri saygı ile davet ederiz. 

 

Konmak Fuarı

 

 

KALİTE FUARI

Kontrol, Otomotiv Test Ekipmanları, Metroloji ve Endüstriyel Yazılım Fuarı

 

Kaliteli üretim yapmak isteyen firmalar için en önemli unsurlar olan ölçme ekipmanlarından, ölçü kalibrasyon sistemlerine ve koordinat ölçme makinelerine, kalite güvencesi veren firmalardan, labaratuar test ekipmanlarına kadar her türden ürünün bir arada sergileneceği tek fuar.

Bugüne kadar hep başka organizasyonların içinde yer alan Kalite Kontrol, Test Ekipmanları ve İlgili Yazılım firmaları Türkiye’de 7 yıldır sadece Kalite Fuarlarında tüketicileri ile buluşma fırsatı yakalıyor.

 

Kalite Fuarı