Başkanın Mesajı

 

 

                                                                  

Değerli Sanayici Dostlarım,

 

Rotamızı MAKTEK Avrasya’ya çevirdik

 

TİAD olarak katıldığımız her platformda sektörümüzün ihtiyaçları, sorunları ve çözüm önerilerini dile getiriyoruz.  28 Nisan-1 Mayıs 2016 tarihlerinde gerçekleşen Konya Endüstri Zirvesi, TİAD olarak MİB işbirliğiyle gerçekleştirdiğimiz fuarlardan biriydi. 2004 yılından bu yana desteklediğimiz, Yaklaşık 15.000 metrekarelik kurulu alana sahip olan fuarda, TİAD’ın 33 üyesi yaklaşık 5.000 metrekarelik alanda katılımcı olarak yer aldı. 

Konya Endüstri Zirvesi’nin ardından rotamızı, sektörün dört gözle beklediği, dernek olarak adeta iple çektiğimiz MAKTEK Avrasya 2016’ya çevirdik.  Sanayi ülkelerinin ve endüstriyel sivil toplum kuruluşlarının biricik gündemi olan “Dördüncü Sanayi Devrimi” diye adlandırılan Endüstri 4.0; Türkiye Takım Tezgahları sektörüne yön veren MAKTEK Avrasya 2016 Fuarı’nın ana teması oldu. Konusunda yetkin bir Endüstri 4.0 komisyonu olarak Dördüncü Sanayi Devrimi’nin paradigmalarını fuarımızda ana tema olarak işleyeceğiz. 

Sivil toplum kuruluşlarıyla ortak katılım sağladığımız ve derneğimizi temsil ettiğimiz endüstriyel etkinlik platformlarında Endüstri 4.0 tartışılmaktadır. Üretim teknolojilerinin kaderini belirleyen takım tezgahları sektörünü birinci dereceden temsil eden dernek olarak, bu tartışmanın dışında kalmamız mümkün değildir. Endüstri 4.0’la ilgili teorik ve beşeri çalışmalara adım atarken sektörümüzü yakından ilgilendiren nitelikli teknik eğitimin ve nitelikli işgücünü belgelendirmenin önemini siz değerli üyelerimize ve sektör paydaşlarına hatırlatmak isteriz. Kendini sektörel eğitime adayan TİAD Akademi ve sektöre bir standart getirme amacıyla işgücünü belgelendiren TİAD Mesleki Test Merkezi (TİAD MTM), faaliyetlerine tüm hızıyla devam etmektedir. Bu iki gözbebeği iktisadi işletmemizle sektörde farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz. 

Ancak, TİAD Akademi ve TİAD MTM’nin “Sektörün kanayan yarasına çözüm bulmak” amacıyla müthiş özverilerle kurulduğunun bilincine varmak ve istihdam ettikleri işgücünü, bu kurumlara eğitime ve sınava göndermeyi bir sorumluluk olarak görmek hususunda, üyelerimize müthiş bir görev düşmektedir. 

Geçtiğimiz ay, sektörümüzde ağır bir kayıp yaşadık. Üye firmalarımızdan Boztaş’ın Genel Müdürü Bülent Bozkurt’un ebediyete intikalinin derin üzüntüsünü taşıyoruz. Nezaketi ve samimiyetiyle hatırımızda derin yer edinen değerli işadamına Allah’tan rahmet, başta kıymetli eşi Güler Bozkurt, değerli evlatları Sabahat-Sedat Bozkurt olmak üzere; geride kalan ailesine ve dostlarına sabır dileriz.

 

 

Saygılarımızla,

Hakan Aydoğdu

TİAD Yönetim Kurulu Başkanı