Başkanın Mesajı

 

 

                                                                  

Değerli Sanayici Dostlarım,

 

2017’nin ilk çeyreğinde en büyük sektör fuarlarından biri olan Taipei International Machine Tool Show (TIMTOS) 2017 Fuarı ardımızda kaldı. Tayvan’ın Takım Tezgahları ve aksesuarları sektöründe dünya devlerinden biri olduğunu kanıtladığı bu fuar, 7-12 Mart 2017 tarihlerinde aralarında fazlasıyla Türk ziyaretçinin bulunduğu sektör ilgililerinin uğrak noktası oldu. 

Aralarında Çin, Japonya, Amerika ve Hindistan’dan katılımcı olarak gelen derneklerin de olduğu uluslararası dernekler alanında TİAD olarak yer aldık ve Makine İmalatçıları Birliği (MİB) ile birlikte TIMTOS 2017 Fuarı’nda katılımcı olmaktan ve ülkemizi temsil etmekten gurur duyduk. 

Sadece temsil etmekle de kalmadık. “Birlikten kuvvet doğar” dedik ve Taipei International Machine Tool Show (TIMTOS) 2017 Fuarı’nda 9 Mart tarihinde Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamlar Derneği (TİAD), Tayvan Dış Ticareti Geliştirme Konseyi (TAITRA), Tayvan Makine Sanayi Derneği (TAMI) arasında TIMTOS ve MAKTEK Avrasya Fuarlarının stratejik işbirliği protokolünü gerçekleştirdik. Bugüne kadar MAKTEK Avrasya ve Taipei İmalat Teknolojileri Fuarı (MTDuo) arasında Türkiye-Tayvan arasındaki ticari partnerliği geliştirmek amacıyla gerçekleşen Memorandum of Understanding (MOU) imza töreni, ilk olarak MAKTEK Avrasya 2018 ve TIMTOS 2019 arasında gerçekleşmiş oldu. 

Bu anlaşmanın gerçekleşmesinde TİAD’ın, ülkemizin takım tezgahları sektörünün rakipsiz temsilcisi ve söz sahibi olmasının yanı sıra TAMI ve TAITRA gibi derneklerin profesyonelliği ve Tayvan Türk Ticaret Ofisi’nin yapıcı yaklaşımları etkili oldu. TİAD adına, TAMI Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı David Chuang, TAITRA Yönetim Kurulu Başkanı Walter Yeh ve Tayvan Türk Ticaret Ofisi Temsilcisi İsmet Erikan’a bir kez daha teşekkür etmek istiyoruz. 

Gerçekleşen anlaşma ile takım tezgahları ve makine sektörünün her iki ülkedeki ana fuarları olan MAKTEK Avrasya ve TIMTOS, bu üç kurumun imzasıyla partner haline geldi. Bu anlaşmaya göre her iki ülke, bu fuarlara katılım, ziyaret ve tanıtım anlamında birbirine destek olacak. Tayvan’dan güzel haberler ve iki ülke arasındaki işbirliğinin heyecanıyla dönmenin mutluluğunu yaşadık.

Ancak ülkemize döndüğümüzde aldığımız acı bir haberle sarsıldık. Türk makine imalat sektörüne tarifsiz hizmetlerde bulunmuş olan saygıdeğer Arslan Bekir Sanır’ın kaybından derin üzüntü duyuyoruz. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesi ve sevenlerine sabır diliyoruz. Sektörümüzün ve ülkemizin başı sağ olsun.  

 

 

 

Saygılarımızla,

Hakan Aydoğdu

TİAD Yönetim Kurulu Başkanı